Gömülü Sistemler Laboratuvarı

Bu laboratuvarın amacı öğrencileri mikrodenetleyicilerin yazılım ve donanımı konusunda eğitmek, gömülü sistemler çağında ihtiyaç duyacakları tecrübeleri kazandırmaktır. laboratuvar, temel olarak, mikrodenetleyici eğitim kitleri, bunların çevre birimleri, kişisel bilgisayarlar ve ölçüm cihazlarından oluşan 12 deney düzeneği içermektedir.

Her düzenekte bulunan paralel giriş-çıkış kartı, basınç ölçüm kartı, sıcaklık ölçüm kartı ve adım motoru gibi birimleri kullanarak öğrenciler mikrodenetleyicileri farklı donanımlar ile bütünleştirmeyi öğrenmektedirler. Kişisel bilgisayarlar, derleyici ve simülatör gibi çeşitli yazılım geliştirme araçları ve hızlı internet bağlantısı ile donatılmıştır. Her düzenekte osiloskop, lojik analizörü, sinyal üreteci, sayısal multimetre ve güç kaynağı gibi modern ölçüm cihazları bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra, sayısal entegre devre test cihazları, EPROM programlayıcılar, EPROM siliciler ve bir ağ yazıcısı laboratuvarda yer almaktadır.

Bu imkanlarla öğrenciler mikrodenetleyicilerin yazılım ve donanımı konusunda sağlam bir birikim oluşturmakta, mikrodenetleyici tabanlı sistemlerin tasarımı ve gerçekleştirilmesi için gerekli becerileri kazanmaktadırlar.